مشروح مصاحبه دبیرکل حزب الله درباره توافق ژنو، وضعیت سوریه و لبنان

مشروح مصاحبه دبیرکل حزب الله درباره توافق ژنو، وضعیت سوریه و لبنان

 

وی تاکید کرد، تفاهم ایران با ۶ کشور واقعیت بین‌المللی جدیدی بنا نهاد که دیگر یک کشور نمی‌تواند در جهان حکمرانی کند و جهان به سوی چند قطبی پیش رفته تا از سیطره و استبداد بین المللی و تک قطبی دور شود و این یک فرصت برای کشورهای جهان سوم است.

به  گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با شبکه  "otv" لبنان گفت:  ملت‌های منطقه بیش از همه از توافق هسته‌ای ایران و گروه 5+1 سود بردند. سید حسن نصرالله  افزود گفت:  توافق هسته ای ایران آثار و پیامدهای بسیاری بزرگی در منطقه دارد و ملت‌های منطقه بیشترین سود را از  این توافق می برند،‌ زیرا جریان هایی در منطقه در سالهای اخیر  در پی جنگ علیه ایران بوده اند، ولی ایران قوی است و  این گزینه پیامدهای خطرناکی برای منطقه داشت.

سید حسن نصرالله  گفت که ایران هرگز مناسبات خود را با همسایگان قطع نکرده است، مشکل در طرف مقابل است، آنچه وزیر خارجه ایران انجام می دهد،ادامه مواضع ایران است، وی می‌خواهد سعودی ها را اطمینان دهد که اتفاقی علیه آن‌ها نیفتاده است.

نصرالله تصریح کرد: ایرانی ها از سالها پیش تاکنون به دنبال باز کردن مناسبات خود با عربستان سعودی برای ادامه گفت‌وگوها بوده اند؛ اما تمامی تلاش های ایران در این راه به شکست خورده و عربستان همه درها را بسته است؛ پیش از این نیز ابتکار پاکستانی‌ها مطرح شد اما سعودی ها آن را رد کردند. قبل از وفات امیر نایف وزیر کشور عربستان وزیر اطلاعات ایران به این کشور سفر کرد و با وی دیدار کرد و سعی کرد فضایی از تفاهم را ایجاد کند، اما فضا صد در صد منفی بود.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: سعودی ها از همان ابتدا با ایران به عنوان دشمن رفتار می کردند؛ جنگ صدام حسین نیز با تحریکات سعودی ها و تامین مالی آنها بود، این جنگ شکست خورد؛ اما این ملت ایران و عراق و همچنین ملت فلسطین و آرمان فلسطین بودند که هزینه های این جنگ را دادند؛ بعداز جنگ نیز اولین کشورهایی که هزینه آن را پرداخت کردند؛ کشورهای خلیج فارس بودند که صدام در این راستا به کویت حمله ور شد.

وی ادامه داد که سعودی ها هرگز در طرح‌های جنگی خود علیه ایران توقف ایجاد نکرده‌اند، بلکه از زمان انقلاب در ایران در سال 1979 آن را تکمیل‌تر کرده اند، عربستان جرأت ورود مستقیم به جنگ با کسی را ندارد، بلکه با واسطه و جنگ نیابتی با کشورها می‌جنگد و پولهای خود را در این راه خرج می کند،‌عربستان با واسطه در سوریه و ایران و عراق و لبنان در حال جنگ است.
 

دبیر کل حزب‌الله لبنان تصریح کرد، ایران بزرگ بیشترین تاثیر را در منطقه دارد. 

وی تاکید کرد، تفاهم ایران با شش کشور واقعیت بین‌المللی جدیدی بنا نهاد که دیگر یک کشور نمی‌تواند در جهان حکمرانی کند و جهان به سوی چند قطبی پیش رفته تا از سیطره و استبداد بین المللی و تک قطبی دور شود و این یک فرصت برای کشورهای جهان سوم است.

سید حسن نصرالله در ادامه این مصاحبه با اشاره به  جنگ آمریکا در عراق و افغانستان و طرح  مقامات کاخ سفید موسوم به خاورمیانه جدید با ایجاد جنگ در لبنان و غزه  توسط رژیم صهیونیستی و همچنین ایجاد بحران در سوریه شکست خورده  و به بن بست رسیده است. سید حسن نصرالله با اشاره به ادامه بحران اقتصادی در آمریکا و اروپا  تصریح کرد:  واقعیت های آمریکایی و اروپایی جدید در راه است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره وضعیت سوریه هم  با اشاره به دیدار روز های اخیر هیئت قطری با خود گفت، قطر  دیدگاه و موضع خود را در قبال منطقه به ویژه سوریه ولبنان تغییر داده و تلاش خوب و مفیدی برای حل بحران سوریه برداشته است.

سید حسن نصرالله افزود: گزینه نظامی در سوریه سودی ندارد و همه کشورهای مرتبط با رویدادهای سوریه باید در پی  راه‌حل سیاسی باشند. نصرالله تصریح کرد: موضوع براندازی نظامی دولت سوریه منتفی شده است؛ به همین علت جهان درپی راهکار سیاسی حل بحران سوریه است و بیشتر کشورهای اروپایی  و عربی روابط دوباره  با دولت سوریه را آغاز کرده اند؛ اما عربستان سعودی هیچ راهکار سیاسی دراین باره  را بر نمی تابد.

نصرالله تصریح کرد: سعودی ها تصمیم دارند با تسلیحات و تصمیمات خود یا به صورت مستقیم تلاش کنند واقعیت‌های عرصه میدانی را به هر نحو ممکن تا 22 ژانویه ، زمان برگزاری کنفرانس ژنو 2 تغییر دهند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: این تلاش‌ها البته در آینده نیز مانند الغوطه شکست خواهد خورد، البته برخی نیز هستند که درپی  از بین بردن کنفرانس ژنو هستند.

وی ابراز داشت، ما با برخی معارضان سوریه رابطه خود را قطع نکرده‌ایم، خسارت های دولت سوریه تا امروز بیش از خسارت های طرف مقابل است؛ اگر بگوییم که نظام سوریه تنها مبتنی بر قدرت نظامی است؛ پس چگونه سه سال مقاومت کرده است؟نظام سوریه پایگاه مردمی قوی دارد که بر آن تکیه کرده است. ‌بنابراین باید راهکاری سیاسی برای حل این بحران در نظر گرفته شود. این راهکار باید از سوی خود سوری‌ها ایجاد شود و اگر قرار است کمک خارجی به سوری ها شود، نباید راه حلی از این طریق به آنها تحمیل شود.
 

سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به این که اطلاعات عربستان برخی  شاخه‌های القاعده را فعال کرده است گفت: تصور می‌کنم که گردان‌های عبد الله عزام پشت انفجارهای سفارت ایران قرار دارد و عربستان از این مجموعه‌ها حمایت می‌کند.

نصرالله افزود: سعودی ها تصمیم دارند با تسلیحات و تصمیمات خود یا به صورت مستقیم تلاش کنند واقعیت‌های عرصه میدانی را به هر طور ممکن تا 22 ژانویه [زمان برگزاری کنفرانس ژنو 2 تغییر دهند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: این تلاش‌ها البته در آینده نیز مانند الغوطه شکست خواهد خورد، البته برخی نیز هستند که به دنبال از بین بردن کنفرانس ژنو هستند.

وی ابراز داشت ما با برخی معارضان سوریه رابطه خود را قطع نکرده‌ایم، خسارت های دولت سوریه تا امروز بیش از خسارت های طرف مقابل است؛ اگر بگوییم که نظام سوریه تنها مبتنی بر قدرت نظامی است؛ پس چگونه سه سال مقاومت کرده است؟نظام سوریه پایگاه مردمی قوی دارد که بر آن تکیه کرده است. ‌بنابراین باید راهکاری سیاسی برای حل این بحران در نظر گرفته شود. این راهکار باید از سوی خود سوری‌ها ایجاد شود و اگر قرار است کمک خارجی به سوریها صورت گیرد، نباید راه حلی از این طریق به آنها تحمیل شود.
 

 نصر الله تاکید کرد که اطلاعات عربستان برخی شاخه های القاعده را فعال کرده است وگمان می‌کنم که گردان های عبد الله عزام پشت انفجارهای سفارت ایران قرار دارد و عربستان از این گونه مجموعه‌ها حمایت می‌کند.

 دبیر کل حزب الله در ادامه گفت: اطلاعات عربستان پشت بسیاری از انفجاره های عراق قرار دارد.

نصرالله حضور حزب الله را هم در سوریه محدود به  دمشق، ،حمص و مناطق هم مرز با لبنان برای جلوگیری از ورود تروریست های مورد حمایت گروه 14 مارس لبنان  و خودرو های بمب گذاری شده آنان به لبنان دانست .

دبیرکل حزب الله لبنان درباره ارتباط این حزب با ترکیه هم گفت :  در آستانه پیروزی کامل ارتش  سوریه بر تروریست ها وحل کامل بحران این کشور، تلاش آشکاری از سوی ترک‌ها برای تجدید نظر در روابط آغاز شده است،زیرا  ترک‌ها در حمایت از این بحران بسیار زیان دیدند و بر وضعیت داخلی‌اش نیز تاثیر منفی گذاشت.

سید حسن نصرالله درباره وضعیت فلسطین و مذاکرات سازش نیز تصریح کرد، هیچ افقی برای حل موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی وجود ندارد و مسیر گفت‌وگوها  نیز به پایین ترین حد از حقوق فلسطینی‌ها نیز نرسیده است.

دبیر کل حزب الله لبنان درباره وضعیت لبنان به ویژه انفجارهای اخیر  و درگیری ها در طرابلس  گفت:  ما نخستین کسانی بودیم که انفجارهای طرابلس را محکوم کردیم من از انفجاره‌های بئر العبد از همه ناراحت تر بودم چرا که واضح بود افرادی می‌خواهند کشور را به فتنه بکشانند؛

افراد و برخی کشورها از جمله عربستان می‌خواهند، لبنان را به فتنه بکشانند و دولت لبنان باید به مسئولیت خود در امنیت این شهر  و  یافتن راه حل بحران آن عمل کند .

وی درباره انتخابات ریاست جمهوری لبنان نیز گفت: ما با اجرای انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر موافق هستیم.

 نصرالله به راهکار تشکیل دولت لبنان اشاره کرد و گفت: فورمول 9-9-6که دولت آن را مطرح کرده است راهکار منطقی است و حقوق همگان را تضمین می کند و طرف مقابل نیز این ترکیب را پذیرفت ولی عربستان به آنها گفت که اکنون حکومت را تشکیل ندهید.

/ 0 نظر / 17 بازدید