پایان رویای براندازی بشار اسد

پایان رویای براندازی بشار اسد

 

پیروزی قاطع اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه با اینکه با شور و شعف و جشن و پایکوبی مردم خسته از تروریسم و سلفی گری همراه بوده است، اما در آن سوی مرزها بخصوص در کشورهای غربی با واکنش های بی شرمانه و توهین آمیزی مواجه بوده است.

پرونده نخستین انتخابات رقابتی ریاست جمهوری سوریه که هفته گذشته با حضور سه نامزد (بشار اسد، حسان النوری و ماهر حجار) برگزار گردید، بسته شد و بشار اسد در یک رقابت آزاد و سالم و شفاف با دو نامزد دیگر که دیدگاه های متفاوتی با وی داشتند، با به دست آوردن 10 میلیون و 319 هزار و 723 رأی از کل 15 میلیون و 840 هزار و 575 آرای شمارش شده (معادل 7/88 آراء) به پیروزی رسید و برای بار سوم تا 7 سال آتی رئیس جمهوری سوریه شد.

*پیروزی اسد یعنی تیر خلاص به تروریسم و حامیان آن

هر چند پیروزی بشار اسد در انتخابات اخیر دور از انتظار نبود و رئیس جمهوری فعلی بهترین و مناسب ترین گزینه برای رهبری مردم سوریه با توجه به برخوردار بودن از پایگاه مردمی بالا و اثبات توانمندی وی در حفظ استقلال و حاکمیت ملی سوریه در برابر یک جنگ تمام عیار جهانی بر علیه سوریه بود، اما اعلام مشارکت بیش از 73 درصدی مردم و کسب بیش از 88 درصد آرا توسط اسد، پاسخ کوبنده مردم سوریه به مدعیان دموکراسی و آزادی بود که بیش از سه سال است با اعزام ده ها هزار تروریست مزدور آموزش دیده خود و ارسال پیشرفته ترین سلاح ها، امنیت و ثبات سوریه را بر هم زده و هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده اند. لذا مردم سوریه در شرایط تهدیدات امنیتی تروریست با شرکت در انتخابات، اراده و خواست خود را بیان کرده و به این طریق به رئیس جمهوری آینده کشورشان مشروعیت بخشیدند.

 

 

دانلود

 

 

*خشم غرب از پیروزی اسد در سوریه

پیروزی قاطع اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه با اینکه با شور و شعف و جشن و پایکوبی مردم خسته از تروریسم و سلفی گری همراه بوده است، اما در آن سوی مرزها بخصوص در کشورهای غربی با واکنش های بی شرمانه و توهین آمیزی مواجه بوده است؛ واکنش هایی که بررسی فحوای کلام خشمگینانه آن ها از برگزاری انتخاباتی کاملا آزاد و دموکراتیک در سوریه، نشان می دهد فریاد دموکراسی خواهی و آزادی طلبی غرب که طی دهه های گذشته گوش فلک را کر نموده، دروغی بیش نبوده است، چرا که اگر پایبندی آمریکا و اروپا به دموکراسی امری مسلم و واقعی بود لذا دلیلی نداشت که انتخابات در کشوری را که با مشارکت آزادانه بیش از 70 درصد مردم در پای صندوق های رای همراه شد، نادیده گرفته و آن را نامشروع جلوه دهند!

در این راستا کاخ سفید، با این ادعا که انتخابات ریاست جمهوری در سوریه غیر واقعی است از جمله نخستین کشورهای غربی است که فریاد مخالفت با اسد در انتخابات سوریه را سر داده و اعلام کرده که این انتخابات به دور از واقعیت بوده است و مشارکت سیاسی در آن صورت نگرفته است! چنانکه جان کری وزیر امور خارجه بزرگترین کشور مدعی دموکراسی در جهان نیز طی سخنانی مداخله جویانه، با وجود مشارکت حداکثری مردم سوریه در انتخابات کشورشان اظهار داشته که این انتخابات "اهانت و تقلب" است!کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با این بهانه که انتخابات سوریه به تلاش های سیاسی جهت دستیابی به راه حلی برای درگیری های هولناک در سوریه لطمه وارد می کند، مدعی شده است که انتخابات ریاست جمهوری روز سه‌شنبه در سوریه انجام شد قانونی نیست. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز که مواضع تند وی علیه اسد مشهور بوده و قبل از انتخابات نیز خواستار تحریم آن بود، اظهار کرده که نتایج این انتخابات از قبل مشخص بوده است. ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس هم در سخنانی مدعی شده است برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه موجب مشروعیت بشار اسد نخواهد شد و این انتخابات توهین به ملت سوریه است که خواهان آزادی هستند!

سران هفت کشور بزرگ صنعتی نیز به سهم خود با صدور بیانیه ای، انتخابات ریاست جمهوری سوریه را دروغین خوانده و با توجه به آخرین پیش نویس این بیانیه، از "بشار اسد" خواسته اند از قدرت در سوریه کناره گیری کند. در پیش نویس بیانیه گروه هفت آمده است «ما انتخابات دروغینی را که در سوم ژوئن برگزار شد، محکوم و تأکید می کنیم اسد در آینده سوریه جایی ندارد».آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو نیز با این ادعا که در انتخابات سوریه به معیارهای بین‌المللی شفافیت و آزادی احترام نگذاشته شده است اعلام داشته که هیچ یک از کشورهایی ناتو نتایج این انتخابات را به رسمیت نخواهد شناخت. سازمان ملل نیز با بیان اینکه برگزاری انتخابات تمام تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه را از بین می برد هشدار داده که این انتخابات می‌توانند جنگ داخلی در سوریه را تشدید کنند!

جالب است گفته شود تردید افکنی و مواضع خشمگینانه غربی ها درباره انتخابات ریاست جمهوری سوریه با توجه به عملکرد نامتعارف سه ساله آن ها در برابر بحران سوریه، برای مردم این کشور غیر منتظره نبود، چرا که محور ضد سوری، حضور گسترده مردم سوریه در انتخابات را سبب شکست تمام نقشه ها و توطئه هایی می داند که دهشت افکنی و تروریسم شاخصه اصلی آن می باشد؛ توطئه هایی که از طریق صف های بهم فشرده و بوسیله رأی مردم به ابقاء اسد در قدرت بیش از پیش خنثی شد. بنابراین واکنش منفی غرب در قبال انتخابات سوریه قابل پیش بینی بود. چرا که غربی ها به اراده ملت سوریه توجهی ندارند و بر اساس تصورات سیاسی خود موضع گیری می کنند. کما اینکه مخالفان سوری را تحت چتر حمایتی خویش در آورده و به هر اندازه هم که نتایج انتخابات دموکراتیک باشد آن را قبول ندارد.

*رمز پیروزی اسد در انتخابات ریاست جمهوری

اگر بخواهیم رمز پیروزی بشار اسد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور را در دو کلمه خلاصه کنیم باید بگوییم "مردمی بودن" و در کنار آن راهبرد مشخص و قدرت خارق العاده او در "مقابله با تروریسم و مواجهه با مخالفان جهانی دو عامل اصلی و متغیر عمده ای هستند که سبب شدند بیش از 88 درصد مردم به حضور مجدد بشار اسد در مقام ریاست جمهوری سوریه رای بدهند.در مورد مردمی بودن اسد باید تاکید داشت برخلاف تبلیغات سه ساله محور غربی – عربی مخالف اسد مبنی بر اینکه وی از مشروعیت مردمی برخوردار نمی باشد، اما در صحنه عمل انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی "بشار اسد" در آن تنها عمق و وسعت حمایت مردمی از دولت وی نشان داد بلکه تفسیری واضح بر این اصل شد که وی کماکان از پایگاه مردمی و جایگاه قانونی قدرتمند و تأثیرگذاری در سوریه برخوردار می باشد.  برای همین است که مقامات، شخصیت ها و احزاب در کشورهای مختلف منطقه با اشاره به پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری آن را نشانه حمایت ملت سوریه از اقدامات وی در مبارزه با تروریسم و توطئه‌های خارجی و همچنین مشروعیت داخلی او دانستند.

علاوه بر مردمی بودن، باید به قدرت خارق العاده و اقدامات ویژه بشار اسد در مبارزه با تروریسم و نبرد با گروه های خشونت طلب در سوریه نیز باید به عنوان یکی دیگر از دلایل مؤثری نگریست که سبب جذب حداکثری آراء مردمی در سوریه به سمت وی شد تا او بتواند برای سومین دور متوالی بر کرسی ریاست جمهوری سوریه تکیه بزند. در حقیقت پس از سه سال از آغاز درگیری های خونین که بسیاری از مناطق سوریه را نیز تخریب کرده است، اسد همچنان بعنوان تنها شخصیتی دیده می شود که قادر است ثبات و امنیت را به کشور بازگردانده و آرامش را در این کشور محقق سازد. بنابراین مردم سوریه که به توانمندی رئیس جمهور محبوبشان در پایان دادن به جنگ و بازگرداندن امنیت به سوریه اعتماد کرده اند، تمایل دارند بار دیگر اتحاد و امنیت به کشورشان بازگردد به همین دلیل به هر طریقی که بود، از کشورهای دور و نزدیک خود را به سوریه رسانده و در انتخابات ریاست جمهوری به اسد رأی دادند تا یکبار دیگر به دوران قبل از بحران که عصر آرامش و ثبات و امنیت و رفاه بدون مداخلات خارجی بود بازگردند.

در واقع توانایی اسد در مقابله با تروریست ها و مقاومت وی در برابر زیاده خواهی های غربی، آمریکایی و عربی باعث شده تا هنوز بسیاری از مردم سوریه بر این باور باشند که در شرایط فعلی وی تنها فردی است که با مدیریت راهبردی خویش می‌تواند قومیت‌های مختلف را کنار هم نگه داشته و اداره و استقلال این کشور را حفظ کند و آن را از تجزیه و نابودی نجات دهد. این درست برعکس وضعیت عراق است در حالیکه مردم عراق از صدام وحشت داشتند و بلافاصله نیز پس از حمله آمریکا پشت صدام را خالی کردند، ولی هم اکنون اغلب مردم سوریه، از مخالفین بشار اسد که اکثرا تکفیری و افراطی های مورد کشورهای غربی و عربی هستند وحشت دارند و این خود یکی از عوامل عمده نقش آفرین در پیروزی بشار اسد در انتخابات اخیر بوده است.

 

 

دانلود

 

 

*ارزیابی نهایی

به عنوان ارزیابی نهایی باید اذعان داشت انتخابات اخیر ریاست جمهوری سوریه و پیروزی قاطع اسد در آن به مثابه "آخرین میخ به پروژه نابودی نظام سوریه" و به عبارت دیگر "پایان رؤیای براندازی بشار اسد" بود. بخصوص اینکه انتخابات، رئیس جمهوری را روی کار آورد که نماینده اراده ملی است و در نهایت آرزوهای مزدوران داخلی و مخالفان خارجی در ایجاد دولت انتقالی و خارج کردن اختیارات از دست رئیس جمهور را از بین برد. لذا انتخابات سوریه نه تنها اوج دموکراسی در این کشور را نشان داد، بلکه نماد ایستادگی و مقاومت و حلقه‌ای از حلقه‌های نبرد بر سر آینده سوریه میان طرح به تسلیم واداشتن و طرح دولت ملی مستقل را به معرض نمایش گذاشت که سلطه‌گری و نظام سلطه را با تمام اشکال آن رد می‌کند. بنابراین همچنانکه رسانه های آمریکایی نیز اذعان داشته اند این انتخابات و در قدرت ماندن بشار اسد، بر شکست سیاست‌های آمریکا برای وادار کردن اسد به استعفا منجر شد.

/ 0 نظر / 25 بازدید