نمایان شدن انتهای پیچ تاریخی و دگرگونی سریع به سود ایران

نمایان شدن انتهای پیچ تاریخی و دگرگونی سریع به سود ایران

 

به نظر می رسد انتهای پیچ تاریخی نمایان شده و تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه بعد از قلیان شدید در دو سال اخیر در حال آرام شدن است. اعراب و غرب در پی نزدیکی به محور مقاومت هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: اخیرا با فرستاده ای از قطر دیدار کرده است. این دیدار نخستین دیدار میان طرفین از زمان بروز اختلافات بر سر بحران سوریه است که موجب قطع روابط مستحکم آنها شد. قطری‌ها از حزب الله خواسته‌اند که در گشودن صفحه‌ای جدید میان دوحه با دمشق به آنها کمک کند.  بیشتر کشورهای عربی هم در حال خروج از منظومه عربستان هستند و به سمت ایران متمایل شده اند. علت اصلی گرایش کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای فرار از زیر چتر عربستان همان شکاف و چند دستگی در داخل خاندان سعودی درباره سیاست خارجی جناح مشترک بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی و سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی در برخورد با بحران های منطقه و اصرار این جناح در حمایت از تروریسم و مخالفت با نرمش در راستای رسیدن به راهکارهای سیاسی است. این جناح بانفوذ سعودی معتقد است که شعله ور کردن جهان عرب از آل سعود محافظت خواهد کرد و عربستان را به تاثیرگذارترین جریان در منطقه تبدیل خواهد کرد.
منابع دیپلماتیک به نقل از دیپلمات یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گفتند که گرایش کشورش به سمت تهران فقط به دلیل درک رهبرانش از تحولات منطقه و اهمیت عدم مخالفت با راه حل های سیاسی نیست بلکه همچنین به دلیل توصیه های برخی کشورهای غربی دوست به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که این کشورهای غربی از آنها خواسته اند تا به سرعت از زیر چتر عربستان قبل از اینکه آتش به طورکامل دامن آنها را بگیرد، خارج شوند.
این مسئول دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود، نگرانی خود را از آینده ثبات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در صورت شکست تلاش این کشورها در جدا کردن موضع خود از موضع عربستان – هرچند از طریق اعزام محرمانه فرستاده به کشورهای موثر در منطقه و جهان- ابراز داشت.
 به نظر می رسد بعد از مذاکرات ایجابی ژنو هسته ای میان ایران با 1+5 نگاه ها به حزب الله، متحد منطقه ای ایران نیز متفاوت شده است.
منابع خبری نزدیک به حزب الله نیز می گویند که مسئول قطری با خشنودی از مذاکرات خود با حزب الله خارج شده و به این اعتقاد رسیده است که به زودی روابط قطر با حزب الله احیا خواهد شد و به وضعیتی مثل سابق بازخواهد گشت. منابع آگاه می گویند که قطری ها کلامی روشن و مستقیم از جانب حزب الله شنیده اند مبنی بر این که باید اقدام های عملی در جهت نشان دادن تغییر مواضع خود در قبال محور حزب الله، سوریه و ایران نشان دهند. این منابع همچنین می گویند که قطری ها از حزب الله خواسته اند که در گشودن صفحه ای جدید میان دوحه با دمشق به آنها کمک کند.  
یک منبع نزدیک به حزب الله به ایلاف گفته است که فضای ایجابی جدیدی در مرحله فعلی در رویکرد کشورهای عربی و غربی نسبت به حزب الله به وجود آمده است. این منبع از بیان جزئیات بیشتر دیدارهای طرف قطری با حزب الله خودداری کرد.
این منبع همچنین می گوید: «جزئیات دقیقی از مضمون دیدارهای مقام قطری با مقام های حزب الله در دست نیست اما به طور کلی فضای جدیدی ایجاد شده است که می توان گفت طی آن قطر، ترکیه و امارات متحده عربی در حال بازبینی برگه های خود در منطقه و همکاری با محور مقاومت در این چارچوب هستند.»
به گفته این منبع ترکیه و امارات متحده عربی تا کنون راهی را برای رسیدن به حزب الله نگشوده اند اما اظهارات آنها در قبال ایران ایجابی است و می توان گفت که سفر عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات به تهران می تواند در جهت برداشتن گام های ایجابی به سمت حزب الله نیز تعبیر شود.
تلاش واشنگتن برای نزدیکی به حزب الله با هدف استفاده از فضای جدیدی که از تهران نشات می گیرد، است و در چارچوب تلاش برای بازگشت فعال ایران به جامعه جهانی قابل ارزیابی است. در همین رابطه رسانه های غربی گزارش دادند که بعد از آن که اعلام شد ایالات متحده مذاکرات غیر مستقیمی را بامیانجی بریتانیایی ها با حزب الله انجام داده و حتی خبرهایی منتشر شده مبنی بر این که واشنگتن که حزب الله را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است، قصد دارد این حزب را از این فهرست خارج کند. امریکا تلاش دارد از نزدیکی بریتانیایی به حزب الله که دو جناح سیاسی و نظامی آن را از هم جدا کرده است، استفاده کند. برای همین واشنگتن از مسئولان انگلیسی خواسته است که پیام هایش را به اطلاع حزب الله برای همکاری در جنگ علیه القاعده و ثبات در منطقه و اوضاع سیاسی داخلی لبنان برساند.
اطلاعات رسیده حاکی از آن است که تلاش واشنگتن برای نزدیکی به حزب الله با هدف استفاده از فضای جدیدی که از تهران نشات می گیرد، است .
منبع نزدیک به حزب الله از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده و گفته است که هیچ اطلاعی در این باره ندارد اما می گوید: «می دانیم که فرانسوی ها به گفت وگو با حزب الله اهمیت می دهند و شاید هم بخواهند هیئتی را برای دیدار با مسئولان حزب الله به جنوب ضاحیه بفرستند. همچنین نروژی ها نیز تلاش هایی در این زمینه آغاز کرده اند و هیئتی از آنها ظرف دو روز گذشته به ضاحیه جنوبی آمده است. آنها جلساتی را با طرف های حزب الله داشته اند اما هیچ گونه اطلاعاتی نسبت به مضامین آن به بیرون درز نکرده است.»
وی در آخر می گوید: «هیچ شکی نیست که فضای ایجابی به وجود آمده و وضعیتی جدید ایجاد شده که در حال رشد در منطقه است. اما جزئیات دیدارهایی که میان حزب الله با طرف های دیگر برگزار می شود سری باقی مانده و چیزی از آنها به بیرون درز نکرده است، البته به استثنای برخی موارد که به اطلاع رسانه ها رسانده شده است.»
به نظر می رسد انتهای پیچ تاریخی در حال نمایان شدن است. تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه بعد از قلیان شدید در دو سال اخیر در حال آرام شدن است. اعراب و غرب در پی نزدیکی به محور مقاومت هستند و نظم جدیدی در حال شکل گیری است که جایگاه ایران در این نظم جدید مهم و محوری است.

/ 0 نظر / 19 بازدید